Přínosy a rizika samovyšetření
Lékaři odhadují, že přibližně 80 % všech hmatných nálezů, u kterých se později potvrdí jejich malignita (zhoubnost), je náhodně odhaleno samotnými ženami; tyto zhoubné nádory jsou již však v pokročilém stadiu. Samovyšetřením lze jen ojediněle odhalit malé nádory v časném stadiu, které obvykle se nacházejí těsně pod kůží.
Odborníci z Cochrane Collaboration, mezinárodní neziskové organizace zaměřené na tvorbu systematických přehledových studií, prozkoumali přínosy samovyšetření, které byly popsány ve velkých studiích, a dospěli k závěru, že tato vyšetřovací metoda nesnižuje úmrtnost na zhoubné nádory prsu. Tyto studie také ukázaly, že ženy, které prováděly samovyšetření, podstoupily téměř dvojnásobný počet biopsií ve srovnání s ženami, které samovyšetření prsu neprováděly.
Vědci však v témže review dodávají, že k poklesu úmrtnosti na zhoubné nádory prsu, který byl zaznamenán v některých zemích, mohla přispět vyšší informovanost o varovných příznacích tohoto onemocnění. Doporučují proto, aby ženy vyhledaly lékaře v případě, že zaznamenají ve svých prsech jakoukoli podezřelou změnu.
Stručné shrnutí výsledků této systematické přehledové studie (pouze v angličtině) najdete na webu Cochrane Collaboration [1].
Jak se provádí samovyšetření?
Nejvhodnějším obdobím k samovyšetření je týden po začátku menstruace. V té době je žlázová tkáň měkká a lze ji dobře vyšetřit. Ženy po menopauze by měly provádět samovyšetření pokud možno vždy stejný den v měsíci.
Při samovyšetření své prsy nejprve pozorujte v zrcadle, zda na nich nejsou viditelné změny, a to ve dvou polohách: nejprve se dlaněmi opřete o své boky, v další poloze ruce zvedněte a založte je za hlavou. Prsy byste si měla prohmatávat vestoje i vleže. Některé ženy dávají přednost prohmatávání ve sprše: když je kůže mokrá, provádí se jim údajně samovyšetření snáze. Při samovyšetření vleže si druhou ruku položte nahoru (až za hlavu). Každý prs prohmatejte až do oblasti podpažní jamky a věnujte pozornost pociťovaným ztluštěním kůže, hmatným uzlíkům („bulkám“) a především všem viditelným změnám.
Pravidelným samovyšetřováním svých prsů získáte větší pocit jistoty a budete vědět, co je „normální“ nepravidelnost. Sama můžete pozorovat, jakými přirozenými změnami prochází struktura prsů během menstruačního cyklu. Všímejte si jakýkkoli změn („bulka“ je jen jednou z nich), které v prsech dříve nebyly. Při návštěvě akreditovaného centra mamografického screeningu [2] na tyto případné změny upozorněte lékaře.
Bližší informace k samovyšetření najdete rovněž na stránce Preventivní samovyšetření prsu [3] a v brožurce „Řeším svou bulku v prsu“, kterou si můžete stáhnout z webu mamo.cz [4].
Prohlédněte si instruktážní video o samovyšetřování prsů:
Související odkazy
- Kösters JP, Gøtzsche PC. Regular self‐examination or clinical examination for early detection of breast cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2003, Issue 2. Art. No.: CD003373. DOI: 10.1002/14651858.CD003373. (odkaz vede na web cochranelibrary.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- Mapa screeningových center (odkaz vede na web mamo.cz)
- Preventivní samovyšetření prsu (odkaz vede na web mamo.cz)
- Brožurka „Řeším svou bulku v prsu“ (odkaz vede na web mamo.cz)