Nicméně je známo, že těhotné ženy jsou náchylnější k respiračním patogenům víc než běžná populace; proto mohou být náchylnější k infekci virem SARS-CoV-2. Navíc kvůli charakteristickým imunitním reakcím během těhotenství a případným rizikům způsobeným cytokinovou bouří při onemocnění COVID-19 mohou mít těhotné ženy s COVID-19 i závažné průběhy onemocnění. Faktory zvyšující u těhotných riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19 jsou věk nad 35 let, obezita, arteriální hypertenze a diabetes mellitus. U těhotných žen s onemocněním COVID-19 byla rovněž zaznamenána vyšší míra předčasných porodů.
Podle současných důkazů je nitroděložní vertikální přenos vzácný, k postižení plodu během infekce u matky zřejmě nedochází. Do současné doby bylo popsáno pouze několik případů intrauterinního přenosu SARS-CoV-2 z infikované těhotné ženy na její plod. Lze říci, že transplacentární přenos viru SARS-CoV-2 od SARS-CoV-2 pozitivní matky na plod je vzácný. Perinatální přenos byl potvrzen, ale přesný mechanismus přenosu není dosud objasněn. V mateřském mléku virus SARS-CoV-2 nebyl prokázán, vyšší riziko nákazy novorozence od infikované matky při kojení souvisí s úzkým kontaktem. Podle WHO a CDC je možné kojit i při onemocnění COVID-19 u matky.
S pokračující pandemií onemocnění COVID-19 by se tedy mělo raději více dbát na ochranu matek i plodů. Jako prevence je možné očkování proti COVID-19 v těhotenství a během kojení.
(Poslední aktualizace: 21. 12. 2021)
Související odkazy
- Česká gynekologická a porodnická společnost (ČGPS), Sekce perinatologie a fetomaternální medicíny: Těhotenství a COVID-19 (odkaz vede na web perinatologie.eu)